مقالات مقالات .

مقالات

آداب بهداشتی در کودکان

بهداشت کودک را باید بدانید را براتان به اشتراک بگذاریم

پلتفرم تبلیغات ویدیویی طاووس

 


تضمین 20 میلیون درآمد ماهیانه

 


همکار ما شو

 


بهداشت در کودکان

تا قبل از دو سالگی نمی توان استفاده از توالت را به کودک آموزش داد زیرا کنترلی بر روده و مثانه ندارد. بسیاری از کودکان بین سنین ۲ تا۵/۲ سالگی در طول روز خشک و تمیز می باشند ممکن است پسرها کمی دیرتر مثلا سه سالگی اینگونه باشند. بنابراین اشکالی ندارد اگر تا قبل از سه سالگی او را پوشاک کنید.

 


تولد نوزاد جدید در خانواده ، دندان در آوردن یا بیماری و مواردی دیگر ممکن است دلیل این پدیده باشد. اگر شما مشاهده کردید این وضعیت برای مدت زمانی ادامه دارد بهتر است موضوع را به پزشک گزارش دهید ، پسر بچه ها دیرتر از دختر بچه ها می توانند مثانه خود را کنترل کنند با این حال شب ادراری تا سن ۵ سالگی طبیعی به نظر می رسد در برخی موارد این پدیده جنبه ارثی دارد.

 


بهداشت در کودکانبهداشت در کودکان

نگرانی و اظطراب یکی از عواملی است که ممکن است این پدیده را در کودکان و حتی نوجوانان تشدید کند. با این حال نوشیدنیهایی مانند چای ، نوشیدنی های گازدار و … در هنگام شب به کودک ندهید زیرا این مایعات مثانه را تحریک می کنند. هرگز با کودک خود با عصبانیت برخورد نکنید و سعی کنید با آرامش با او کنار بیایید ، تغییر رختخواب نمی تواند مفید باشد شما باید در این زمینه صبور باشید.

 


همانگونه که اشاره شد فشارهای روحی و روانی یکی از دلایل این پدیده است در مواردی دیگر احتمالا عفونتها ، بیماریها یا تولد نوزاد جدید در خانه از جمله دلایل پدیده ی شب ادراری باشند. وقتی احساس کردید موضوع غیر طبیعی است باید به دکتر مراجعه کنید. برای بهداشت و سلامتی باید ناخنهای بلند کودک را کوتاه کنید ، اگر از این کار خودداری می کند بهتر است زمانی که مشغول تماشای تلویزیون یا فیلم و کارتون است یا کتابها را ورق می زند یا زمانی که خواب می باشد این کار را انجام دهید.

 


دانستنی هایی پیرامون بهداشت در کودکان

هر موقع فکر می کنید باید موهای سر کودکتان را اصلاح کنید اینکار را انجام دهید ، اگر از رفتن به آرایشگاه خودداری می کند اصرار نکنید ، بهتر است در خانه موهایش را اصلاح کنید. البته قبل از هر چیز باید آمادگی داشته باشد ، در مقابل کودکتان شروع به مسواک زدن کنید ، با این عمل هم آموزش استفاده صحیح از مسواک را به او یاد می دهید و هم اینکه او را تشویق به مسواک زدن می کنید. اگر دوست دارد در مقابل آینه مسواک بزند شرایط را برای او فراهم کنید. مثلا او را در انتخاب مسواک آزاد بگذارید آیینه را با قد او تنظیم کنید. شاید با این عمل بیشتر به مسواک زدن علاقمند شود.

 


برخی کودکان دوران شیرخوارگی را پشت سر گذاشته اند اما هنوز از پستانک استفاده می کنند یکی از دلایل این پدیده ممکن است در نتیجه این باشد که در مواقع غیر ضروری به او پستانک می دادند. با این حال اگر باداد و فریاد پستانک خواست هرگز به او پستانک ندهید زیرا با این عمل بازخورد مثبت دریافت می کند و ممکن است در مقابل مقاومتهای بعدی شما دوباره هم با استفاده از داد و فریاد پستانک طلب کند.

 


آموزش بهداشت در کودکان

سعی کنید چیزهای دیگری به کودک بدهید تا پستانک را فراموش کند اما اگر کودکتان در شرایط روحی و روانی بدی قرار دارد به وی پستانک دهید.

 


اگر کودک شما از حمام کردن خودداری میکند با تدابیری ساده می توانید او را به حمام کردن علاقمند کنید. مثلا بگذارید تا خودش شیر آب سرد و گرم را تنظیم کند یا خودش زیر دوش آب برود و آب را باز کند. شما می توانید اسباب بازیهای سرگرم کننده ای در داخل حمام بگذارید مثلا قایقهای کوچک پلاستیکی و اسباب بازیهای پلاستیکی و آبی. اجازه دهید کودک بر روی موهایش شامپو بریزد ، هیچ گاه با عصبانیت با او برخورد نکنید ، سعی کنید صبور باشید و با آرامش با کودکتان کنار بیایید.

 


اگر کودک شما مقاومت می کند با او معامله کنید ، مثلا به او بگویید اگر از نحوه ی حمام کردنش رضایت داشتید او را به پارک می برید یا کتاب برایش می خرید. سعی کنید با توضیحات مناسب و مطلوب به کودک خود یادآوری کنید که چه موقع دستهایش را بشوید مثلا بعد از توالت یا بعد از گل بازی و تمام شدن بازی و …

 


بیشتر بدانید از بهداشت فردی کودک

رعایت بهداشت فردی در همه سنین به خصوص کودکان ار اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. کودکان به دلیل حساسیت زیاد بیشتر از سایر سنین در معرض انواع باکتری ها و میکروب ها قرار دارند. کودکان در اثر عدم رعایت بهداشت فردی امکان ابتلا به انواع بیماری ها وجود دارد. به همین جهت ضروری است تا والدین درباره آموزش به کودکان اقداماتی انجام دهند تا به آن ها در این امر یاری دهد. نکاتی که در آموزش بهداشت فردی کودکان باید به آن توجه داشت به شرح ذیل می باشد:

 


بهداشت در کودکانبهداشت در کودکان

۱- آموزش درست شستن دست و صورت کودکان با صابون در قبل از غذا و بعد از دستشویی

 


۲- آموزش درست مسواک زدن بعد از غذا خوردن در دفعات وعده غذایی

 


۳- استفاده از وسایل بهداشت فردی مانند حوله، مسواک، شانه

 


۴- آموزش درست حمام کردن (حداقل دو بار در هفته استحمام شود)

 


۵- دادن اطلاعات کافی و مفید درباره رژیم غذایی سالم به کودکان

 


۶- برای بهداشت دستگاه تناسلی کودکان مخصوصا دختران نیاز به عوض کردن لباس زیر و جدا شستن آن به صورت روزانه

 


۷- آموزش استفاده درست از لوازم بهداشتی اماکن عمومی

 


۸- برای یادگیری صحیح و درست بهداشت فردی کودکان نیاز به فردی می باشد که به اقدامات کودکان تا یادگیری درست آن ها نظارت کامل داشته باشد

 


۹- جهت بهداشت مو و کمک به رشد موها کودکان علاوه بر شستن آن باید نحوه صحیح شانه زدن را آموزش داد

 


۱۰- آموزش کوتاه کردن ناخن برای جلوگیری از تجمع میکروب ها در زیر ناخن کودکان می باشد.

منبع: /https://persianv.com


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ساعت: ۰۳:۴۴:۲۸ توسط:admin موضوع: نظرات (0)